Jak przetrwać kwarantannę?

Drodzy Wychowankowie,

Wszyscy znaleźliśmy się w sytuacji  nowej dla wielu bardzo trudnej i pomimo faktu, ze przecież mamy zabezpieczone w większości nasze potrzeby to stan izolacji powoduje frustracje. Spróbujmy  ją przekształcić w coś pozytywnego a pomóc nam wszystkim może kodeks zachowań NASA – czyli jak wytrzymać ze sobą i z innymi na małej przestrzeni.

A oto kilka zasad, które możemy zastosować we własnych domach:

 1. Twórz harmonogramy (one nadają codzienności strukturę, powodują, że lepiej radzimy sobie ze stresem i upływem czasu). Ponadto rutyna daje wrażenie panowania nad sytuacją co powoduje  poczucie bezpieczeństwa. Przydaje się też podział dnia na różne kategorie (czas pracy, czas treningu, czas rozrywki, czas sprzątania itd.), a nawet zmiana pomieszczeń w zależności od podejmowanych aktywności. Pamiętaj, żeby w codziennej rutynie znaleźć trochę czasu tylko dla siebie i miejsce tylko dla siebie. Wyrabiaj nowe nawyki.
 2. W swojej rodzinie zastosuj  Expeditionary Behavior, czyli dosłownie zachowanie ekspedycyjne  lub wyprawowe. Wyznacza ono pewien standard zachowań, które obowiązują całą grupę. Dbaj o atmosferę w grupie:
 • współdziałaj a nie rywalizuj;
 • szukaj rozwiązań a nie problemów;
 • dostosuj swój sposób bycia do nowych warunków;
 • jasno rozdzielaj zadania i wyznaczaj cele;
 • dawaj przykład, wskazuj kierunek, zachęcaj;
 • zachowaj spokój w czasie konfliktu;
 • okazuj cierpliwość i szacunek;
 • oferuj i przyjmuj pomoc;
 1. Wyznacz cele i znajdź nowe hobby:

Aktywność fizyczna, zaangażowanie intelektualne oraz dążenie do celu zabijają monotonię i sprawiają, że mniej skupiamy się na tym, co nas martwi.

 1. Zatroszcz się o siebie:

Niech  dbałość o Wasze dobre samopoczucie będzie rutynową czynnością. Zdrowa samodyscyplina to wyraz troski o siebie.  Zacznijmy dzień od prostych czynności: pościelenie łóżka, wywietrzenie pokoju, krótkiej gimnastyki.  Krok drugi to wyznaczenie granic pracy i czasu na rozrywki. I oczywiście zdrowa dieta.

…i nie zapominajcie o przyjemnościach.

Wszystkim Wam i Waszym Rodzinom życzymy spokojnych, zdrowych Świąt Wielkanocnych.

                      Dyrektor i Grono Pedagogiczne Bursy nr 3